Wnętrza e-dekoratora - Elementy dekoracyjne

01-04-2019

Nawet w minimalistycznie urządzonym domu powinieneś znaleźć miejsce na element dekoracyjny. To właśnie ozdoby sprawiają, że wnętrza stają się bardziej spersonalizowane i są wizytówką, która wiele mówi o osobach mieszkających w tych czterech ścianach. Dobrym rozwiązaniem na gustowne i pomysłowe udekorowanie pokoju dziennego jest stworzenie galerii ściennej.

Galeria ścienna — a co to takiego?

Galeria ścienna to zbiór przedmiotów dekoracyjnych, takich jak ramki ze zdjęciami, napisy motywacyjne, obrazy, powieszonych na ścianie , naklejki ścienne które charakteryzują dane pomieszczenia. Bezpieczną opcją będzie przestrzeń nad kanapą czy sofą.

Planowanie galerii ściennej

Zanim przystąpisz do wieszania ramek oraz innych elementów dekoracyjnych, najpierw zaplanuj swoją galerię ścienną. Twoim pierwszym zadaniem jest wybranie oraz przygotowanie ściany. Oczyść ją, a jeśli trzeba odśwież kolor lub pomaluj na zupełnie inną barwę, która będzie pasowała do twojej koncepcji. Następnie, zastanów się, jak rozmieścisz obrazy i ramki. Przy tym kroku przydadzą Ci się kartki, nożyczki, klej, ołówek oraz duży brystol lub karton. Przenieś swoje wyobrażenie o galerii na papier — wytnij ze zwykłego bloku rysunkowego elementy, które masz zamiar rozwiesić, a następnie rozrysuj ich ułożenie na brystolu. Kiedy będziesz już pewien, że właśnie taki efekt chcesz osiągnąć, pozostaje tylko przenieść stworzoną przez ciebie makietę na ścianę.

Galeria ścienna — inspiracje

Domowa galeria może przybrać najróżniejsze formy, a wszystko zależy od tego, jak ją sobie wyobrażasz, w jakim stylu utrzymany jest twój pokój dzienny. Jeśli brak ci inwencji bądź nie możesz się zdecydować, sprawdź poniższe propozycje. Być może dzięki nim twój pomysł na galerię ścienną wyklaruje się i będziesz gotowy, by przystąpić do pracy. Napisy motywacyjne – coraz bardziej popularne staje się dekorowanie pomieszczeń za pomocą motywacyjnych napisów. To również ciekawa propozycja, która może zagościć w twojej galerii ściennej. Wystarczy, że na dobrej jakości papierze wydrukujesz kilka zdań zachęcających do pracy, wywołujących uśmiech, nastrajających optymistycznie, a następnie oprawisz je w ramki. Zdjęcia – w erze fotografii cyfrowej rzadko kiedy wywołujemy zdjęcia. A szkoda, bo to właśnie zatrzymane w fotograficznych kadrach wydarzenia z twojego życia mogą stać się bazą galerii ściennej. Wybierz ulubione zdjęcia, na przykład z wakacji, ślubu czy spotkania z przyjaciółmi, opraw je w różnej wielkości ramki i skomponuj z nich spersonalizowaną dekorację. Rysunki – im bardziej osobista galeria, tym lepiej. W końcu jest to taki element ozdobny, który ma wyrażać ciebie oraz innych mieszkańców domu. Dlatego możesz samodzielnie bądź wspólnie z najbliższymi stworzyć rysunki, które potem powiesicie na ścianie. W ramki warto oprawić także dziecięce laurki.Wycinki – galeria ścienna może być sposobem na artystyczną realizację. Jeśli jesteś osobą kreatywną, która lubi różnorodność kształtów, barw oraz materiałów, na pewno przypadnie ci do gustu kolaż składający się z wycinków z gazet, papierów na prezenty, różnokolorowych plakatów,zapisanych kartek z notesów. Można dołączyć także rysunki, zdjęcia oraz motywacyjne napisy. Taki miszmasz będzie prezentował się niebanalnie i odzwierciedli twoją nietuzinkową duszę artystyczną.Puste ramy – czasami brak rozwiązania to też rozwiązanie. Jeśli zupełnie nie masz pomysłu na to, jakie treści czy obrazy powiesić na ścianie, zdecyduj się na łatwe i minimalistyczne wyjście — do stworzenia galerii użyj zwykłych, pustych ram. Możesz ozdobić je za pomocą farby w sprayu, bardzo dobrze będzie prezentował się złoty bądź srebrny połysk. Galeria ścienna to dekoracja, która powinna znaleźć się w każdym pokoju dziennym. Dzięki temu, że odzwierciedla wyłącznie twoją wizję, staje się niepowtarzalną i spersonalizowaną częścią wystroju. Przygotowana z gustem i dobrze wcześniej zaplanowana galeria stanie się powodem do dumy i będzie doskonałym elementem dekoracyjnym twojego domu.